Trzy typy użytkowników

Rozróżniamy trzy typy użytkowników serwisów i aplikacji internetowych:

1. Ekspert – oczekuje nowatorskich rozwiązań, lubi poznawać nowy produkt i chce go dostosowywać do swoich potrzeb. Podchodzi do niego w sposób ekspercki. Grupa ta jest stosunkowo nieliczna.

2. Życzliwy adaptator  – prawdopodobnie korzystał już z podobnych produktów, ale chciałby czegoś bardziej wyrafinowanego. Chce łatwo przenieść się z starego systemu do nowego (e.g. import ustawień, podobne rozmieszczenie funkcji). Skłonność do poznawania nowości jest mimo wszystko dość niska. Grupa ta jest stosunkowo nieliczna.

3. Typowy użytkownik – nie pociąga go technologia sama w sobie, a używa jej jedynie do zaspokojenia swoich potrzeb. Poznaje kilka najważniejszych funkcji i w zdecydowanej większości wypadków nigdy nigdy nie korzysta z funkcji zaawansowanych/dodatkowych. Do tej grupy należy zdecydowana większość użytkowników.

 

Powinniśmy skupić się na projektowaniu dla użytkowników typowych i starać się stworzyć taki system który zaspokoi ich potrzeby. Ponieważ ich potrzeby nie są “zaawansowane” wynika z tego że system powinien być prosty 🙂 (do tego zmierzaliśmy).

Jako ciekawostka: pierwsze dwie grupy użytkowników razem wzięte nie przekraczają 10% łącznej grupy użytkowników naszego systemu.